Polecamy

Polecamy
 • Cladophora aegagropila - Marimo Ball
 • Cladophora aegagropila - Marimo Ball
 • Salvinia natans
 • Cladophora aegagropila - Marimo Ball
 • Calla palustis
 • Cladophora aegagropila - Marimo Ball
 • Limnobium
 • Cladophora aegagropila - Marimo Ball
 • Pistia stratiotes
 • Cladophora aegagropila - Marimo Ball
 • Ceratophyllum demersum
 • Cladophora aegagropila - Marimo Ball
 • Eichhornia crassipes
 • Cladophora aegagropila - Marimo Ball
 • Caltha palustris
 • Cladophora aegagropila - Marimo Ball
 • Carex laxiculmis Bunny Blue
 • Cladophora aegagropila - Marimo Ball

Polecamy

Cladophora aegagropila - Marimo Ball
Bardzo ciekawa roślina w kształcie zielonej kuli dorasta do średnicy 10 cm -15cm ,rozmnaża się przez podział z jednej kuli robią się dwie ,wchłania bardzo duże ilości związków fosforowych i azotowych ,zawartych między innymi w odchodach ryb i innych stworzeń wodnych.Potrzebuje sporej ilości światła wówczas wytwarza pęcherzyki tlenu , można ją przytwierdzać do podłoża, korzeni lub kamieni - powstaje wtedy forma płożąca jak podwodne trawniki. W środowisku naturalnym występuje w wodach Azji i Europy ,szczególnie piękne okazy w naturze występują w jeziorze Bajkał .
Salvinia natans
Atrakcyjna roślina pływająca , ,jedyny przedstawiciel tego rodzaju występujący w stanie dzikim w Polsce,jednak bardzo rzadko, zaścielająca taflę wody w spokojnych zatoczkach. Zimuje w postaci przetrwalników na dnie zbiornikaBardzo dobry oczyszczacz wody !!!!
Calla palustis
Płożąca roślina zielna. Dorasta do 12-40 cm wys. Rozrasta się za pomocą kłączy od 50-100 cm dł. Liście sercowate lekko błyszczące. Kwiaty zebrane w kłosowaty kwiatostan, otoczone lejkowatym pokrowcem, na wierzchu zielonym, wewnątrz białym. Po kwitnieniu tworzy jaskrawoczerwone, bardzo trujące jagody, które rozprzestrzeniają się toczone przez wiatr lub płynącą wodę. Nasiona pokryte śluzem przyklejają się do upierzenia ptaków i w taki sposób przenoszone są na ogromne odległości. W hodowli rozmnaża się poprzez podział kłącza. Nadaje się do trzymania w wilgotnej oranżerii lub terrarium. Lubi torfiasto-gliniasty grunt, dobre oświetlenie, latem temperaturę wody i powietrza 20-22°C. Kłącze i nasiona zimują w temperaturze 4°C, zaczynają rosnąć z nastaniem wiosny.
Limnobium
Pochodzi z cieplejszych stanów Ameryki Północnej i swym wyglądem przypomina nasz krajowy żabiściek. Do żabiścieku (również wartościowej rośliny sadzawkowej) upodabnia ją rozetkowaty pokrój, sercowate liście o gładkiej, połyskującej blaszce i intensywne rozmnażanie za pomocą sadzonek pędowych. Od żabiścieku odróżnia go natomiast w sposób oryginalny grubość blaszki liściowej, która w okolicach ogonka liściowego dochodzi nawet do 8-10mm za sprawą obfitej tkanki gąbczastej z licznymi przestrzeniami powietrznymi Limnobium, podobnie jak hiacynt wodny, zachowuje się jak pływający odciągacz biogenów, czyli substancji pokarmowych zawartych w wodzie sadzawki. Ten nadmiar rozpuszczonych nawozów szybko zagospodarowałyby glony powodując zakwity. Znacznie bardziej elegancko, przy pomocy ukrytych pod wodą imponujących korzeni, zrobi to limnobium. Nadmiar rozrastającego się latem limnobium można łatwo usunąć przeznaczając je na kompost ogrodowy. Pracowita działalność lomnobium może trwać do późnej jesieni: nie reaguje na pierwsze jesienne przymrozki, liście stają się czerwone nie tracąc dalej swego wigoru.
Pistia stratiotes
Liście zielone z niebieskim odcieniem, gąbczaste, lekko owłosione, zebrane w gęste rozetki do 30cm. średnicy. Korzenie swobodnie zwisają w dół do 50cm. Rozrasta się silnie w miejscach ciepłych i zacisznych. Dobrze filtruje wodę. Bywa uprawiana w akwariach odkrytych. Do oczka czy stawu rośliny wprowadzamy w maju. Jest wrażliwa na chłody. Nie zimuje (roślina tropikalna). Na okres zimowy wybieramy młode rozetki i przenosimy do ciepłego, widnego miejsca, na przykład do akwarium pokojowego.
Ceratophyllum demersum
Bylina wodna o rozgałęzionej łodydze do 1,5 m. dł. Roślina nie posiada korzeni, można posadzić w pojemniku wypełnionym kamykami, lub wrzucić do wody i samo znajdzie sobie miejsce . Liście ciemnozielone do 2cm. długości, ustawione w okółkach, sztywne, podwójne widlasto podzielone. Rozrasta się silnie w słońcu jak i w półcieniu. Jest wspaniałym natleniaczem wody. Jesienią rośliny opadają na dno zbiornika i tam zimują. Mrozoodporność całkowita.
Eichhornia crassipes
Hiacynt wodny, też hiacynt pływający (Eichhornia crassipes) – gatunek rośliny wodnej z rodziny rozpławowatych (Roślina wodna, o grubych, pełzających, walcowatych kłączach. Jej liście zebrane w rozetę unoszą się na wodzie, kwiaty kwitną ponad wodą. Wielkość rośliny uzależniona jest od zawartości składników odżywczych w wodzie (im bardziej żyzna woda tym większe rośliny).W Polskich warunkach jest rośliną jednoroczną. Kwitnie w ciepłej wodzie (w temperaturze powyżej 20°C).
Caltha palustris
Kaczeniec roślina nadwodna, dorasta do 12-30 cm wys. Liście zielone sercowate o ząbkowanym brzegu, mięsiste i błyszczące. Kwiaty żółte posiadające pięć płatków, kwitnie IV-V. Preferuje gleby gliniaste, wilgotne i bagienne. Doskonała roślina do ogrodów nadwodnych , podmokłych nawet okresowo zalewanych.
Carex laxiculmis Bunny Blue
Zimozielona trawa o kępiastym pokroju. dorasta do 30-40 cm wys i szer. Liście maja około 1-1,3 cm szer, i 30 cm dł, niebieskozielone. Kwiaty żółto-białe drobne pojawiające się w IV-V. Stanowisko słoneczne, półcieniste. Gleba przepuszczalna umiarkowanie wilgotna, przeciętna ogrodowa. Polecana na niskie obwódki, na rabaty bylinowe, do pojemników.